Ana Sayfa Sağlık Hizmetleri
Ortamın Temizliği ve Bakımı - C. Besinlerle İlgili Hijyen Kuralları Yazdır
Makale İçeriği
Ortamın Temizliği ve Bakımı
A. Farklı Ortamların Temizliği ve Bakımı
B. Yiyecek ve İçeceklerin Temizliği
C. Besinlerle İlgili Hijyen Kuralları
D. Mutfakla İlgili Hijyen Kuralları
E. Atıklar
Tüm Sayfalar

 

C. BESİNLERLE İLGİLİ HİJYEN KURALLARI

Besinler alındıktan sonra bekletilmeden buzdolabı ya da dolaplara kaldırılır. Son kullanma tarihleri geçmeden kullanılır. Kırık, çatlak ve kirli yumurtalar alınmaz. Zedelenmemiş ve beresiz alınmış sebze ve meyvalardaki toz, toprak, ilaç kalıntıları temiz bol akar suda yıkanır. Sebzelerin hazırlandığı tezgah diğerlerinden ayrıdır.

Dondurulmuş besinler sıcak ortamda değil buz dolabında çözülür, çözüldükten sonra tekrar dondurulmaz. Dondurulmalarına rağmen gıdalarda çürüme bir ölçüde devam eder. Çözme işlemi sırasında bu süreç hızlanır ve oda ısısında uzun sürede çözülen gıdalar kolaylıkla bozulabilir. Özellikle et, kıyma gibi yiyecekler mikropların üremesi için ideal ortamı oluşturur. Bazı buzluk ve derin dondurucuların kapaklarında gıdaların en fazla ne kadar süreyle saklanabileceğine ilişkin bilgi vardır. Gıdaların saklanmasında buna dikkat edilmeli aynı türden gıdaların eski ve yeni üretilmişleri aynı ortamda saklandığında önce eskilerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Besin hazırlama alanlarının temizliği besinler kaldırıldıktan sonra yapılır. Özellikle et suları ya da her çeşit etten yapılmış gıdalarla bulaşmış yüzey, alet ve malzemelerin temizliği çok önemlidir. Bu tür yüzey ve malzemeler iş biter bitmez, hemen soğuk suyla akıtılmalı, sonra da yüksek ısıda su ve deterjan kullanılarak temizlenmelidir. Yüzey temizliği için çamaşır suyu da kullanılabilir.

  

Hızlı Bağlantılar

Gripten Korunma Yolları (Yetişkinler İçin)Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Günün Yemek Menüsü


20.10.2016 Perşembe


Akşam Menüsü

  • Yayla Çorbası
  • Etli Taze Fasulye
  • Bulgur Pilavı
  • Krem Şokola

Aylık menü, besin değerleri ve yemek içerikleri

için tıklayınız.

Yemekhane de bir gün.Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module